$51,986.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Discover the 2025 Yamaha AR220 – a compact yet powerful jet boat that delivers exceptional value for watersports enthusiasts.
Discover the 2025 Yamaha AR220 – a compact yet powerful jet boat that delivers exceptional value for watersports enthusiasts.
With its blend of advanced technology, versatile design, and robust performance, the 2025 Yamaha AR220 stands out as an ideal choice for families, adventure seekers, or anyone looking to enjoy watersports with confidence and style.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2425 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | AR220 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Jet Boat | |
| VIN | YAMC0338E525 | |
| Color | SLATE BLUE | |
| Engine Hours | 0 | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 22' | On Trailer: 24' | On Trailer With Tongue Folded: 22'6" |
| Height | On Trailer: 11' | on Trailer with Tower Folded: 9'11" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 7'7" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,200 lbs |
| Storage Capacity | 502 GAL |
| Fuel Capacity | 70 GAL |
| Weights | |
| Weight | 3,538 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 4738 LBS |
| Engine | |
| Engine | Twin 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1049cc |
| Length | 22ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 4738 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 2,200 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.