$65,486.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Discover the 2025 Yamaha Boats AR250 – a high‑performance jet boat that delivers exceptional value for families who love watersports.
Discover the 2025 Yamaha Boats AR250 – a high‑performance jet boat that delivers exceptional value for families who love watersports.
The 2025 Yamaha AR250 blends cutting‑edge technology, robust power, and family-friendly features into a single jet boat that’s ready for any water adventure you can imagine.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2451 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | AR250 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Jet Boat | |
| VIN | YAMC0402I425 | |
| Color | MIST GRAY | |
| Engine Hours | 0 | |
| LOA (Length) | 25 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24' 6" | On Trailer: 26'3" | On Trailer With Tongue Folded: 24'8" |
| Height | On Trailer: 11' | on Trailer with Tower Folded: 9'3" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 8'1" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 12 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2600 lbs |
| Storage Capacity | 731 GAL |
| Fuel Capacity | 75 GAL |
| Weights | |
| Weight | 4,021 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 5,224 LBS |
| Engine | |
| Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1898cc |
| Length | 25ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 5,224 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 2600 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.