$81,599.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Discover the 2026 Yamaha Boats 22‑foot Center Console, the 222 FSH Sport E. This new model sets a high standard for performance and versatility, featuring twin high‑output engines, advanced drive‑by‑wire E‑Series® technology, and exceptional handling on every fishing trip.
Discover the 2026 Yamaha Boats 22‑foot Center Console, the 222 FSH Sport E. This new model sets a high standard for performance and versatility, featuring twin high‑output engines, advanced drive‑by‑wire E‑Series® technology, and exceptional handling on every fishing trip.
This vessel is brand new, zero engine hours, and built in 2026. It carries the VIN YAMC0184A626 and features a striking Seafoam Green finish that blends modern style with functional durability for all your boating adventures.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2871 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 222 FSH Sport E | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Center Console | |
| VIN | YAMC0184A626 | |
| Color | SEAFOAM GREEN | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 400 HP | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 22' | on Trailer: 24" | on Trailer with Tongue Folded: 22'6" |
| Height | on Trailer (fully rigged): 11' |
| Beam | 8'6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 9'2" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2200 lbs |
| Storage Capacity | 718 GAL |
| Fuel Capacity | 75 GAL |
| Weights | |
| Weight | 3,763 LBS |
| Dry Weight | 4963 lbs |
| Engine | |
| Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1898cc |
| Length | 22ft 0in |
| Dry Weight | 4963 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 2200 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | 400 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.