$77,999.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Discover the 2026 Yamaha Boats 222S, a premium 22‑foot bowrider that blends classic design with top‑tier performance.
Discover the 2026 Yamaha Boats 222S, a premium 22‑foot bowrider that blends classic design with top‑tier performance.
| Dimensions (Boat Only) | |
| Length Overall: | 22 ft |
| Beam: | 8′6″ |
| Draft: | 19″ |
| On Trailer Dimensions | |
| Total Length with Tongue Folded: | 22 ft 6″ |
| Height (Tongue Up): | 10′7″ |
| Capacity & Weight | |
| Sitting Capacity: | 10 persons |
| Total Fuel Capacity: | 70 gal |
| Maximum Load: | 2,200 lb |
| Dry Weight (on trailer): | 4,992 lb |
| Engine Details | |
| Type: | Twin 4‑stroke, 1.9 L Yamaha Marine engines |
| Displacement per Engine: | 1898cc |
| Horsepower: | 400 HP total (200 hp each) |
The Yamaha 222S bowrider offers an unbeatable combination of timeless style, advanced marine technology, and versatile interior layout—all within a manageable 22‑foot footprint. Whether you’re cruising for leisure or tackling water sports, this vessel delivers reliable performance with premium refinements.
Explore the 2026 Yamaha Boats 222S today—your next adventure awaits on these watersports‑ready hulls that promise comfort and excitement in equal measure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2813 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 222S | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0203H526 | |
| Color | WHITE | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 400 HP | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 22' | On Trailer: 24' | On Trailer With Tongue Folded: 22'6" |
| Height | On Trailer: 10'7" | on Trailer with Tower Folded: 9'5" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 7'7" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,200 lbs |
| Storage Capacity | 502 GAL |
| Fuel Capacity | 70 GAL |
| Weights | |
| Weight | 3,779 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 4992 LBS |
| Engine | |
| Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1898cc |
| Length | 22ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 4992 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 2,200 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | 400 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.