$114,999.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Discover the 2026 Yamaha Boats 255XE, a premium bowrider that delivers unparalleled performance with its combined 500 hp engine pair and cutting‑edge wake technology.
Discover the 2026 Yamaha Boats 255XE, a premium bowrider that delivers unparalleled performance with its combined 500 hp engine pair and cutting‑edge wake technology.
| Dimensions & Capacity | |
| Length: | 25 ft (24'6” on trailer; 26'3” with tongue folded) |
| Beam: | 8’6’’ |
| Draught: | 19″ |
| Seating Capacity: | 12 persons |
| Engine & Performance | |
| Power: | 500 hp (twin supercharged 4‑stroke Yamaha Vortex engines) |
| Displacement per Engine: | 1812 cc |
| Fuel & Storage | |
| Fuel Capacity: | 75 gal |
| Total Storage: | 613 gal (including 75‑gal fuel tank) |
The 2026 Yamaha Boats 255XE combines performance, technology, and luxury in a single bowrider. Whether you’re chasing the perfect wake or enjoying a relaxed day on the water, this boat offers everything needed for an exceptional experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2849 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 255XE | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0358J526 | |
| Color | WHITE | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 500 HP | |
| LOA (Length) | 25 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24' 6" | on Trailer: 26'3" | on Trailer with Tongue Folded: 24'8" |
| Height | On Trailer: 11' | on Trailer with Tower Folded: 9'11" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 8' 1" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Storage Capacity | 613 GAL |
| Fuel Capacity | 75 GAL |
| Weights | |
| Weight | 4,506 LBS |
| Dry Weight | 5870 lbs |
| Engine | |
| Engine | Twin Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1812cc |
| Length | 25ft 0in |
| Dry Weight | 5870 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
| Engine Power | 500 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.