$57,499.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Discover the 2026 Yamaha AR250 – a compact yet powerful bowrider that delivers exceptional value for its size. With sleek water‑sports styling and twin 1.9L Yamaha engines, this boat provides ample cabin space, generous storage, and family‑friendly features designed to maximize your time on the lake.
Discover the 2026 Yamaha AR250 – a compact yet powerful bowrider that delivers exceptional value for its size. With sleek water‑sports styling and twin 1.9L Yamaha engines, this boat provides ample cabin space, generous storage, and family‑friendly features designed to maximize your time on the lake.
The AR250 combines modern technology with practical design to create a versatile watercraft that is ideal for family adventures and active lifestyles. Whether you’re cruising, towing, or enjoying the amenities on board, this Yamaha bowrider delivers performance without compromise.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2807 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | SX220 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0018J526 | |
| Color | YACHT BLUE | |
| Engine Hours | 0 | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 22' | On Trailer: 24' | On Trailer With Tongue Folded: 22'6" |
| Height | On Trailer: 7'10" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 4'10" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,200 lbs |
| Storage Capacity | 502 GAL |
| Fuel Capacity | 70 GAL |
| Weights | |
| Weight | 3,457 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 4657 LBS |
| Engine | |
| Engine | Twin 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1049cc |
| Length | 22ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 4657 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 2,200 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.