
$1,205.00
Collins Marine | Tonawanda, NY
Discover the 2025 Yamaha Outboard F 2.5 hp – a compact yet powerful portable engine designed for small boats and recreational watercraft. This lightweight outboard delivers strong performance while remaining easy to transport, store, and maintain.
Discover the 2025 Yamaha Outboard F 2.5 hp – a compact yet powerful portable engine designed for small boats and recreational watercraft. This lightweight outboard delivers strong performance while remaining easy to transport, store, and maintain.
The Yamaha Outboard F 2.5 hp blends robust power with exceptional portability – the perfect choice for anglers and boating enthusiasts looking for reliable performance in a small package.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 8602 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Outboards | |
| Model | F 2.5 hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Engine | F2.5SMHB | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Type | Four Stroke | |
| Engine Power | 2.5 HP | |
| Engine Information | F2.5SMHB | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 37 lbs |
| Engine | |
| Engine Type | 1 cyl |
| Engine Power | Prop Shaft: 2.5hp at 5500 rpm |
| Displacement | 72cc |
| Bore | 2.13 in (54 mm) |
| Stroke | 1.24 in (31.5 mm) |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Throttle | Full RPM Range: 5250 ~ 5750 rpm |
| Steering | Angle (maximum): 360° from center, either direction |
| Exhaust | Above Propeller |
| Ignition | TCI |
| Oil Type | Recommended: Yamalube® 4M (See owner's manual) |
| Lubrication | Splash |
| Cooling | Recommended: Thermostatic Control |
| Gear Ratio (Primary) | 2.01:1 |
| Gear Shifter | Forward, Neutral |
| Induction | Carb |
| Spark Plug | |
| Spark Plug | CR6HSB |
| Electric | |
| Starter | System: Manual |
| Fuel System | |
| Fuel System | Ethanol Blend Limit: 10% Maximum |
| Fuel Type | Recommended: Octane 87 |
| Dimensions | |
| Length | Shaft: 15" - 20" |
| Dimensions | Degree of Tilt: 79° | Degree of Trim: -4° through +16° |
| Capacities | |
| Oil capacity | 0.35L |
| Weights | |
| Weight | 37 lbs (17 kg) - 40 lbs (20 kg) |
| Features | |
| Features | Intake: 2 |
| Warranty | |
| Warranty | Limited 3-year Pleasure, 3-year Government, 1-Year Commercial |
| Dry Weight | 37 lbs approx. |
| Engine Power | 2.5 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.