
$2,705.00
Collins Marine | Tonawanda, NY
Discover the 2025 Yamaha Outboard F8 HP – a lightweight, efficient power solution for small watercraft. Designed to fit easily on jon boats, inflatables, or as an auxiliary kicker for larger fishing vessels, this model delivers reliable performance with minimal bulk.
Discover the 2025 Yamaha Outboard F8 HP – a lightweight, efficient power solution for small watercraft. Designed to fit easily on jon boats, inflatables, or as an auxiliary kicker for larger fishing vessels, this model delivers reliable performance with minimal bulk.
The 2025 Yamaha Outboard F8 HP combines power, efficiency, and portability. Its compact size does not compromise performance; instead it enhances maneuverability for day trips or fishing excursions while remaining easy to stow on board when docked.
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Outboards | |
| Model | F8 hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Engine | F8SMHA | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 8 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 87 lbs |
| Engine | |
| Engine Type | 2 cyl |
| Engine Power | Prop Shaft: 8hp at 5500 rpm |
| Displacement | 212cc |
| Bore | 2.20 in (56 mm) |
| Stroke | 1.70 in (43 mm) |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| Throttle | Full RPM Range: 5000 ~ 6000 rpm |
| Steering | Angle (maximum): 43° from center, either direction |
| Exhaust | Through Propeller |
| Ignition | CDI Microcomputer |
| Oil Type | Recommended: Yamalube® 4M (See owner's manual) |
| Lubrication | Wet Sump |
| Cooling | Recommended: Thermostatic Control |
| Gear Ratio (Primary) | 2.08:1 |
| Gear Shifter | Forward, Neutral, Reverse |
| Induction | Carb |
| Spark Plug | |
| Spark Plug | BR6HS-10 |
| Electric | |
| Starter | System: Manual |
| Alternator Output, Maximum | Output at W.O.T.: 6 Amp |
| Fuel System | |
| Fuel System | Ethanol Blend Limit: 10% Maximum |
| Fuel Type | Recommended: Octane 87 | Recommended Filtration: Yamaha 10-Micron Fuel/Water Separating Filter (external) |
| Dimensions | |
| Length | Shaft: 15" - 20" |
| Dimensions | Degree of Tilt: 71° | Degree of Trim: -4° through +16° |
| Capacities | |
| Oil capacity | 0.8L |
| Weights | |
| Weight | 87 lbs (39 kg) - 89 lbs (40 kg) |
| Features | |
| Features | Intake: 4 |
| Warranty | |
| Warranty | Limited 3-year Pleasure, 3-year Government, 1-Year Commercial |
| Dry Weight | 87 lbs approx. |
| Engine Power | 8 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.