
$7,795.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
Introducing the Suzuki Marine 2025 DF 50AV L, a high‑performance outboard that delivers power without added weight.
Introducing the Suzuki Marine 2025 DF 50AV L, a high‑performance outboard that delivers power without added weight.
| Engine Specifications | |
|---|---|
| Type | DOHC 12‑Valve, 50 hp max output |
| Displacement | Piston: 57.4 in³ (941 cc) |
| Bore × Stroke | 2.85″ × 2.99″ |
| Cylinder Liners | 3 |
| Gear Ratio | Primary: 2.42:1 |
| Ignition System | Solid‑State Direct Ignition |
| Operating RPM Range | 5,300 – 6,300 rpm |
| Electrical Features | |
|---|---|
| Alternator | 12V 19A |
| Starter | Electric |
| Fuel Delivery | |
| System | Multi‑Point Sequential Electronic Fuel Injection |
The DF 50AV L comes in a sleek Pearl Nebular Black, blending style with durability.
Available now at Charles Mill Marina. Bring the power and efficiency of the Suzuki 2025 DF 50AV to your next voyage, whether you’re navigating calm lakes or tackling open waters.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | New | |
| Year | 2025 | |
| Make | Suzuki Marine | |
| Model | DF50AV L | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | General | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 12-Valve |
| Engine Power | Output Max: 50 hp |
| Displacement | Piston: 57.4 in (941 cc) |
| Rated Engine Speed | Operating Range: 5300 - 6300 RPM |
| Bore | 2.85 in (72.5 mm) |
| Stroke | 2.99 in (76 mm) |
| Cylinder Liners | 3 |
| Gear Ratio (Primary) | 2.42:1 |
| Ignition | System: Solid State Direct Ignition |
| Steering | Remote |
| Electric | |
| Alternator | 12V 19A |
| Starter | Electric |
| Fuel System | |
| Fuel System | Delivery: Multi Point Sequential Electronic Fuel Injection |
| Dimensions | |
| Transom Height | Recommended: 20" |
| Capacities | |
| Oil capacity | Pan: 2.9 qts (2.7 lts) |
| Weights | |
| Weight | 253 lbs |
| Features | |
| Features | Trim Position: Power Trim and Tilt | Propeller Selection: 9 - 17 |
| Color | |
| Colors | Pearl Nebular Black |
| Engine Power | Output Max: 50 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.