
$2,450.00
Coos Bay Marine Inc. | Coos Bay, OR
The 2024 Honda Marine BF9.9 S‑Type is a portable, fuel‑efficient outboard that delivers reliable performance for small boats and dinghies. With enhanced battery charging power, quieter operation, and easy‑to-use features, it offers more of what you need from an outboard.
The 2024 Honda Marine BF9.9 S‑Type is a portable, fuel‑efficient outboard that delivers reliable performance for small boats and dinghies. With enhanced battery charging power, quieter operation, and easy‑to-use features, it offers more of what you need from an outboard.
The optional Power Thrust (BFP) model boosts performance with a larger propeller that provides up to 60% more reverse thrust and 15% greater forward power. This results in improved maneuverability for heavy loads.
The BF9.9 can provide up to 12 amps at just 3,000 RPM, helping maintain battery charge and keep electronics running even during low‑speed trolling.
The combination of portability, fuel efficiency, quiet operation, and advanced safety features makes the Honda Marine BF9.9 S‑Type an ideal choice for anyone looking to enhance their small boat or dinghy experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 821576 | |
| Year | 2024 | |
| Make | Honda Marine | |
| Model | BF9.9 S-Type | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Portable | |
| Engine | BF10DK3SH | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 9.9 HP | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 4-Stroke SOHC 2 Cylinder/4 Valves |
| Engine Power | Rated: 9.9 HP @ 5,500 RPM |
| Displacement | 13.5 cubic inches (222 cc) |
| Throttle | Full Range: 5,000-6,000 RPM |
| Bore | 2.3" (58 mm) |
| Stroke | 1.7" (42 mm) |
| Cooling System | Water Cooled |
| Ignition | System: PGM-IG |
| Starter | System: Electric/Recoil |
| Exhaust | Through Hub |
| Lubrication | Wet Sump |
| Gear Ratio (Primary) | 2.33:1 |
| Gear Shifter | F-N-R |
| Electric | |
| Alternator | With voltage regulator (Electric Start): 12-Amp (148 watt) | with voltage regulator (Manual Start): 6-Amp (76 watt) |
| Performance | |
| Propulsion System | Propeller: 4-Blade Aluminum |
| Fuel System | |
| Fuel Type | Delivery: 1 Carburetor |
| Dimensions | |
| Overall Width | 13.6" (345 mm) |
| Transom Height | 15" (381 mm) |
| Dimensions | Diameter x Pitch: 9¼" x 8" | Diameter x Pitch, Power Thrust: 10" x 6.5" |
| Weights | |
| Dry Weight | 92 lbs. (42 kg) |
| Features | |
| Features | Trim Range: 5 Stage 4°-8°-12°-16°-20° | Tilt Range: 72° | Power Tilt: Available | Oil Pressure Alert: Standard | Temperature Alert: Standard | Rev-Limiter: Standard |
| Dry Weight | 92 lbs. (42 kg) approx. |
| Engine Power | 9.9 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.