
$14,299.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Explore the new Sea‑Doo GTI SE 170 Tech – a personal watercraft that blends adventure, comfort, and cutting‑edge technology for family fun on the water.
Explore the new Sea‑Doo GTI SE 170 Tech – a personal watercraft that blends adventure, comfort, and cutting‑edge technology for family fun on the water.
| General Information | |
|---|---|
| Status | New |
| Stock Number | B250094 |
| Year | 2025 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | GTI SE 170 Tech, Audio, iDF, iBR |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine & Drivetrain | |
| Type | 1630 ACE 170 hp |
| Displacement | 1630 cc |
| Cooling System | Closed‑Loop Cooling (CLCS) |
| Fuel Type | 87 octane |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 130.7 in / 332 cm |
| Width | 49.2 in / 125 cm |
| Height | 44.9 in / 114 cm |
| Seating Capacity | 3 riders |
| Fuel Capacity | 18.5 US gallons / 70 L |
| Storage & Weight | |
| Total Storage | 40.3 US gal / 152.8 L (glove box + front bin) |
| Dry Weight | 761 lb / 345 kg |
| Electrical & Display | |
| Digital Gauge | 4.5‑inch display |
| Warranty | |
| Coverage | 1 year limited warranty from manufacturer. |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B250094 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTI™ SE 170 Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV55592E525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™- 170 |
| Displacement | 1630 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 170 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 2.3 US gal / 8.8 L | Front Bint: 38 US gal / 144 L | Total: 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 761 lb / 345 kg |
| Weight | Capacity: 600 lb / 272 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5" Digital Display |
| Features | |
| Features | Ergolock™ two-piece touring seat, Seat strap, iBR® - Intelligent Brake & Reverse, iDF® - Intelligent Debris-Free System, VTS™ (Variable Trim System), Boarding ladder, RF D.E.S.S.™ key, Large front storage, Watertight phone compartment, LinQ™ attachment system |
| Hull Type | GTI™ Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 761 lb / 345 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.