
$7,299.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Discover the 2025 Sea‑Doo Spark™ Trixx, a cutting‑edge personal watercraft engineered for thrilling performance and effortless handling.
Discover the 2025 Sea‑Doo Spark™ Trixx, a cutting‑edge personal watercraft engineered for thrilling performance and effortless handling.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Sea‑Doo Spark™ Trixx for 3 Rotax® 900 ACE™ - 90 HP iBR |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (Three‑passenger) |
| Engine Details | |
| Displacement | 899 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Power Output | 90 HP |
| Fuel Type | 87 octane gasoline |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 120" (305 cm) |
| Width | 46" (117 cm) |
| Height | 42" (107 cm) |
| Seating Capacity | 3 riders |
| Performance & Features | |
| Hull Type | Spark® Hull, Polytec™ material for lightweight durability. |
| Tire System | D‑Sea‑BeI™ exhaust system integrated with electronic reverse (iBR). |
| Seat Configuration | Slim 1‑up freestyle seat with strap support for three riders. |
| Display & Controls | 4.5″ digital gauge; iTC throttle and iBR brake/reverse system. |
The 2025 Spark™ Trixx offers an unmatched blend of high‑speed power, advanced maneuverability, and user-friendly design. Its extended Variable Trim System allows riders to fine‑tune nose lift for perfect balance during jumps or reverse donuts. The integrated digital display provides real-time data while the LinQ Lite mounting points let you attach accessories such as a POV camera, capturing every exhilarating moment.
Whether you're chasing adrenaline on open water or performing tricks at the local sandbar, this Sea‑Doo Spark™ Trixx delivers an unforgettable riding experience for riders of all skill levels.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B250070 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Spark™ Trixx for 3 Rotax® 900 ACE™ - 90 iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV57364E525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 900 ACE™- 90 |
| Displacement | 899 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 90 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 120" / 305 cm |
| Width | 46" / 117 cm |
| Height | 42" / 107 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 7.9 US gal / 30 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 0.71 US gal / 2.68 L | Front Bint: 11 US gal / 42 L (Optional) | Total: 11.8 US Gal / 44.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 448 lb / 203 kg |
| Weight | Capacity: 495 lb / 225 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5'' Digital Display |
| Features | |
| Features | Slim seat, 1-up freestyle seat, Seat strap (For 3 only), iBR® - Intelligent Brake & Reverse, Extended VTS™ (Variable Trim System) |
| Hull Type | Spark® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 448 lb / 203 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 90 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.