
$15,699.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Discover the newest Yamaha WaveRunner FX Cruiser HO 2025, a premium personal watercraft that blends power, technology, and style into one exhilarating riding experience.
Discover the newest Yamaha WaveRunner FX Cruiser HO 2025, a premium personal watercraft that blends power, technology, and style into one exhilarating riding experience.
| Vehicle Details | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | YW250028B |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | FX Cruiser HO |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | YAMA2280A525 |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9L High Output Marine Engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11′ 9″ |
| Width | 4′ 2″ |
| 4′ | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Oil Capacity | 2.6 gal |
| Weights & Features | |
| Dry Weight | 838 lbs |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Additional Features | Cruise Assist/No Wake Mode, Touchpad Control, Electric Trim System, Performance Auto‑Trim, Comfort Auto‑Trim, Multi‑Mount System, Watertight with USB & 12V Outlet, Accent Lighting, Footwell Drains. |
MSRP: $17,699.00
BERT'S DISCOUNT: -$3,000.00
Selling Price: $14,699.00
| Destination/Freight Surcharge | $475.00 |
| Added Markup for Convenience and Transparency | $2,740.00 |
| Total (excluding tax, license, documentation) | $17,914.00 |
|---|
This 2025 Yamaha WaveRunner FX Cruiser HO offers a perfect blend of performance, safety features and modern infotainment for riders who demand the best on water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250028B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX Cruiser® HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2280A525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 |
| Weights | |
| Dry Weight | 838 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Cruise Assist/No Wake ModeTM | Touchpad Control | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Comfort Auto Trim | Multi-Mount System | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains |
| Dry Weight | 838 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.