
$21,199.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
2025 Yamaha WaveRunners FX Limited SVHO Personal Watercraft – Unmatched Power and Premium Features
2025 Yamaha WaveRunners FX Limited SVHO Personal Watercraft – Unmatched Power and Premium Features
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | YW250043 |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO |
| VIN | YAMA0948C525 |
| Engine | |
| Type | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke Super Vortex High Output |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length | 11′ 9″ |
| Width | 4 ft 2″ |
| Height | 4 ft |
| Capacities (gal/lt) | |
| Fuel Capacity | 18.5 / 70 L |
| Storage Capacity | 44.5 gal / 168 L |
| Seating & Weight | |
| Seats | 1–3 persons |
| Dry Weight | 877 lb (398 kg) |
| Additional Features | |
| Cruise Assist / No‑Wake Mode | ✓ |
| Electric Trim System & Auto Trims | Comfort & Performance options available |
| Multi-Mount System, USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Yes |
| Footwell Drains & Watertight Design | ✓ |
This Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO blends cutting‑edge marine engineering with premium onboard amenities, making it the ideal choice for riders who demand performance and luxury on every adventure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250043 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX® Limited SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0948C525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 877 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Cruise Assist/No Wake ModeTM | Touchpad Control | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Comfort Auto Trim | Multi-Mount System | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains |
| Dry Weight | 877 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.