
$12,899.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the ultimate in marine excitement with the brand‑new 2025 Yamaha Waverunners GP HO™ featuring factory‑installed audio speakers for crystal clear sound on every ride.
Experience the ultimate in marine excitement with the brand‑new 2025 Yamaha Waverunners GP HO™ featuring factory‑installed audio speakers for crystal clear sound on every ride.
The 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine is the largest displacement motor in its class, providing quick acceleration and top speeds that rival flagship models from other manufacturers.
| Condition: | NEW |
| Stock Number: | YW250601B |
| Year: | 2025 |
| Make & Model: | Yamaha WaveRunners GP HO™ with Audio |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| VIN: | YAMA0306F525 |
| Engine Details | |
|---|---|
| Type: | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine (1898 cc) |
| Fuel Type: | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length: | 11 ft. |
| Width: | 4′ 1″ |
| Height: | 3′ 11″ |
| Capacities | |
| Fuel Capacity: | 18.5 gal. |
| Storage Capacity: | 28.4 gal. |
| Sitting Capacity: | 1–3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight: | 714 lb. |
| Additional Features | |
| Reverse Assist Mode, Bluetooth Capability, Text/Call Notifications, Drive Control / Low RPM Mode, Electric Trim System, Performance Auto‑Trim, Molded Cooler Storage in Bow, Steering Adjustment, Water‑Resistant Under‑Seat Storage, Reboarding Step. | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250601B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP HO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0306F525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 714 lbs |
| Features | |
| Features | Reverse Assist Mode | Bluetooth Capable | Text/Call notifications | Drive Control/Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step |
| Dry Weight | 714 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.