
$12,899.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Price Breakdown (All amounts in USD)
Price Breakdown (All amounts in USD)
| General Information | |
| Status | New |
| Stock Number | YW250602B |
| Year | 2025 |
| Make / Model | Yamaha WaveRunner GP HO™ with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (PWC) |
| Capacity | 3‑Passenger |
| Engine & Performance | |
|---|---|
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (feet) | |
| Length | 11′ |
| Width | 4 ft 1″ |
| Height | 3 ft 11″ |
| Capacities (gallons / liters) | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Sit for 1‑3 Persons | Yes |
| Weight (lbs) | |
| Dry Weight | 714 lb |
| Additional Features & Options | |
| Reverse Assist Mode | Bluetooth Capability | Text/Call Notifications | Drive Control / Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto‑Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water‑Resistant Under-Seat Storage | Reboarding Step | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250602B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP HO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0307F525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 714 lbs |
| Features | |
| Features | Reverse Assist Mode | Bluetooth Capable | Text/Call notifications | Drive Control/Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step |
| Dry Weight | 714 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.