
$12,899.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Discover the 2025 Yamaha WaveRunners GP HO™ with Audio, a top‑performance personal watercraft that blends cutting‑edge technology with marine durability.
Discover the 2025 Yamaha WaveRunners GP HO™ with Audio, a top‑performance personal watercraft that blends cutting‑edge technology with marine durability.
| Category | : 3‑Passenger Personal Watercraft |
|---|---|
| Make & Model | : Yamaha WaveRunners GP HO™ with Audio (Stock # YW250600B) |
| Year | : 2025 |
| VIN | : YAMA0303F525 |
| Engine Details | |
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine (1898 cc) |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11 ft |
| Width | 4' 1" |
| Height | 3' 11" |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weight | |
| Dry Weight | 714 lb |
| Features & Accessories | |
| Reverse Assist Mode, Bluetooth Capable, Text/Call Notifications, Drive Control / Low RPM Mode, Electric Trim System, Performance Auto Trim, Molded Cooler Storage in Bow, Steering Adjustment, Water‑resistant Under‑Seat Storage, Reboarding Step. | |
Whether you’re chasing speed on open water or navigating tight docking spaces, the Yamaha WaveRunners GP HO™ with Audio delivers unmatched performance and comfort for every rider. Explore its advanced features today to experience marine excitement like never before.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250600B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP HO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0303F525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 714 lbs |
| Features | |
| Features | Reverse Assist Mode | Bluetooth Capable | Text/Call notifications | Drive Control/Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step |
| Dry Weight | 714 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.