
$15,799.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Yamaha Waverunners 2025 GP SVHO with Audio
The latest 2025 WaveRunner GP SVHO comes equipped with premium factory‑installed Yamaha audio speakers designed for marine use. These durable, high‑performance speakers deliver clear sound even at top speeds and through splashing water.
Yamaha Waverunners 2025 GP SVHO with Audio
The latest 2025 WaveRunner GP SVHO comes equipped with premium factory‑installed Yamaha audio speakers designed for marine use. These durable, high‑performance speakers deliver clear sound even at top speeds and through splashing water.
Switch effortlessly between forward, neutral, and reverse by pulling the throttle once. The RiDE® system provides smooth deceleration, easier reversing, and convenient docking for a safer ride.
The spacious bow compartment keeps towels, personal items, or other essentials secure while you enjoy the water.
Customize your drive experience with Connext. It displays all essential functions and includes a security mode that prevents unauthorized use of the helm controls.
The advanced steering system offers tilt adjustment, while exposed race‑design handlebars give you precise control for high‑performance riding.
The Yamaha Super Vortex High Output marine engine delivers unmatched power and torque, outperforming any previous WaveRunner models.
| Vehicle Details | |
| Condition: | NEW |
| Stock Number: | YW250164B |
| Year: | 2025 |
| Make & Model: | Yamaha Waverunners GP SVHO with Audio |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft |
| Category: | 3‑Passenger |
| VIN: | YAMA0660A525 |
| Odometer: | 0 hours |
| Engine Specs | |
|---|---|
| Type: | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement: | 1812 cc |
| Fuel Type: | Prenium Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length: | 11′0″ |
| Width: | 4′1″ |
| Height: | 3′11″ |
| Capacities (gal) | |
| Fuel Capacity: | 18.5 Gal |
| Storage Capacity: | 28.4 Gal |
| Seating Capacity: | 1–3 persons |
| Weights (lb) | |
| Dry Weight: | 758 lbs |
| Additional Features | |
| Reverse Assist Mode | Bluetooth Capability | Text/Call Notifications | Drive Control / Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto‑Trim | Molded Bow Cooler Storage | Steering Adjustment | Water‑Resistant Under-Seat Storage | Reboarding Step | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250164B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP SVHO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0660A525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Features | Reverse Assist Mode | Bluetooth Capable | Text/Call notifications | Drive Control/Low RPM Mode | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Molded Cooler Storage in Bow | Steering Adjustment | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.