
$12,399.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
2019–2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO with Audio
2019–2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO with Audio
| Condition: | New |
| Stock Number: | YW250571B |
| Year: | 2025 |
| Make & Model: | Yamaha WaveRunners VX Cruiser HO with Audio |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| VIN: | YAMA0828F525 |
| Engine & Performance | |
|---|---|
| Type: | 4‑cylinder, 4‑stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine (1898 cc) |
| Fuel Type: | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length: | 11 ft 1″ |
| Width: | 4 ft 1″ |
| Height: | 3 ft 11″ |
| Fuel Capacity: | 18.5 gal |
| Storage Capacity: | 30.1 gal |
| Seating & Weight | |
| Seats: | Up to 3 persons (driver + two passengers) |
| Dry Weight: | 783 lb |
| Features & Accessories | |
| Molded cooler storage in bow | |
| Duo mirrors for enhanced visibility | |
| Watertight case with USB & 12‑V outlet, accent lighting included | |
| Footwell drains and deck mats for comfort | |
| Tow hook for easy towing or docking assistance | |
| Maintenance‑free battery system | |
MSRP: $14,899.00
Bert’s Discount: –$2,500.00
Sale Price: $12,399.00
Destination surcharge (freight): $475.00
Additional markup for convenience and transparency: $2,740.00
Total Cost: $15,614.00 plus applicable taxes, license fees, and documentation charges.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250571B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® HO with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0828F525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 783 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.