
$6,999.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Berts Mega Mall offers clear, transparent pricing with destination fees and a modest markup for convenience.
Berts Mega Mall offers clear, transparent pricing with destination fees and a modest markup for convenience.
| Condition | New |
| Stock Number | YW250587B |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Yamaha WaveRunners Jetblaster DLX 2‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft – 1‑Passenger, Stand Up |
| VIN | YAMA1761D525 |
| Odometer | 0 hours |
| Engine Details | |
|---|---|
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 Yamaha Marine Engine (1049 cc) |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 9′ 9″ |
| Width | 3′ 9″ |
| Height | 3′ 8″ |
| Fuel Capacity | 13.2 gallons |
| Storage Capacity | 3.5 gallons |
| Seating Capacity | 1‑2 persons |
| Weighing & Storage | |
| Dry Weight | 589 lb |
| Oil Capacity | 3.4 L (0.9 gal) |
| Additional Features | |
| Glove Box, Water‑Resistant Under-Seat Storage, Deck Mats, Maintenance-Free Battery | |
| Fuel Gauge Type | LCD display |
The total cost includes destination and freight charges of $475, a markup of $2,740, bringing the final price to $9,214 plus applicable taxes, license fees, and documentation.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250587B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster DLX 2-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA1761D525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 3.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 589 lbs |
| Features | |
| Features | Glove Box | Water-resistant Under-seat Storage | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Dry Weight | 589 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.