
$9,799.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Pricing Overview
2025 Yamaha JetBlaster LTD – Fully Loaded Family Watercraft Package
Pricing Overview
2025 Yamaha JetBlaster LTD – Fully Loaded Family Watercraft Package
Vehicle Details (New)
| Basic Information | |
| Stock Number: | YW250478B |
| Year: | 2025 |
| Make: | Yamaha WaveRunners |
| Model: | JetBlaster LTD |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft |
| Category: | 3‑Passenger |
| VIN: | YAMAV583D525 |
| Odometer: | 0 hours |
| Engine Specifications | |
|---|---|
| Type: | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement: | 1049 cc |
| Fuel Type: | Regular Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length: | 9' 9" |
| Width: | 3' 9" |
| Height: | 3' 8" |
| Capacity | |
| Fuel Capacity: | 13.2 gal |
| Storage Capacity: | 8.8 gal |
| Seating: | 1–2 persons |
| Oil Capacity: | 3.4 L |
| Weight (lbs) | |
| Dry Weight: | 600 |
| Key Features & Options | |
| |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250478B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster LTD | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMAV583D525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 8.8 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 600 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 600 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.