
$9,799.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Discover the brand‑new Yamaha WaveRunners Jetblaster PRO 3-Up, a high‑performance personal watercraft that delivers an unparalleled riding experience for up to three passengers.
Discover the brand‑new Yamaha WaveRunners Jetblaster PRO 3-Up, a high‑performance personal watercraft that delivers an unparalleled riding experience for up to three passengers.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | YW250088B |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Yamaha WaveRunners Jetblaster PRO 3-Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 1‑Passenger, Stand Up |
| VIN | YAMA0417L425 |
| Odometer | 0 hours |
| Engine Specifications | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 9' 9" |
| Width | 3' 9" |
| Height | 3' 10" |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 1.5 gal |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Weight | |
| Dry Weight | 545 lb |
| Additional Features | |
| |
This 2025 Yamaha WaveRunner Jetblaster PRO is engineered to provide a premium, user‑friendly experience with cutting‑edge technology and robust performance. Ideal for water enthusiasts seeking both excitement and reliability on the waves.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250088B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster PRO 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA0417L425 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 545 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 545 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.