
$20,899.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
2026 Yamaha WaveRunners FX SVHO – Personal Watercraft
The 2026 Yamaha WaveRunner FX SVHO delivers unmatched power, advanced technology, and premium comfort for an exhilarating waterborne experience.
2026 Yamaha WaveRunners FX SVHO – Personal Watercraft
The 2026 Yamaha WaveRunner FX SVHO delivers unmatched power, advanced technology, and premium comfort for an exhilarating waterborne experience.
The RiDE® throttle control system allows effortless switching between forward, neutral, and reverse with a single pull of the lever, providing smoother deceleration, reversing, and docking.
Color‑matched, custom-cut two‑tone deck mats offer stylish grip and premium riding comfort. The 3‑passenger layout accommodates you and your friends with ease.
The step folds away when not in use, allowing quick reentry after a swim while keeping the deck clean and organized.
The Yamaha WaveRunner FX SVHO combines cutting‑edge technology with rugged performance to offer a watercraft that is both thrilling and dependable. Whether you’re cruising solo or sharing the ride with friends, this model sets a new standard for personal marine excitement.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW260073 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA1009C626 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' (1.2 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 873 lbs |
| Features | |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 873 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.