
$16,699.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The 2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO delivers unrivaled power, advanced technology and premium comfort in a single high‑performance package.
The 2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO delivers unrivaled power, advanced technology and premium comfort in a single high‑performance package.
| Engine | |
|---|---|
| Type | Supercharged 4‑stroke Vortex High Output, 1812 cc |
| Fuel | Premium Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11 ft |
| Width | 4 ft 1″ |
| Height | 3 ft 11″ |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Weights & Seating | |
| Dry Weight | 758 lb |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Additional Features | |
| Molded Bow Cooler Storage | • Dual Mirrors • Watertight USB & 12 V Outlet with Accent Lighting • Maintenance‑Free Battery |
The Yamaha WaveRunner GP SVHO combines cutting‑edge engineering, rugged marine audio and user-friendly controls to provide an unmatched riding experience. Whether racing across open water or cruising with friends, this personal watercraft delivers power, comfort and reliability.
Status: New | Year: 2026 | Model: GP SVHO | Makes: Yamaha WaveRunners
The 2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO is ready for the water. Experience superior performance and premium features that set a new standard in personal watercraft.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW260062 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP SVHO™ | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0959G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen: 4.3 |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.