
$17,999.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO – Ride the Future of Marine Performance
2026 Yamaha WaveRunner GP SVHO – Ride the Future of Marine Performance
Key Specifications – New
| General Information | |
| Year: | 2026 |
| Model: | GP SVHO™ |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| VIN: | YAMA0302G526 |
| Engine & Powertrain | |
| Type: | Supercharged 4‑cylinder, 4‑stroke Super Vortex High Output Marine Engine |
| Displacement: | 1812 cc |
| Fuel Type: | Premium Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length: | 11 ft (3.35 m) |
| Width: | 4′1″ (1.25 m) |
| Height: | 3′11″ (1.20 m) |
| Fuel Capacity: | 18.5 gal (70 L) |
| Storage Capacity: | 28.4 gal (107 L) |
| Seating & Weight | |
| Capacity: | 1‑3 riders |
| Dry Weight: | 758 lb (344 kg) |
| Additional Features | |
| Molded Bow Cooler Storage | |
| Dual Mirrors with Accent Lighting | |
| USB & 12V Outlet, Watertight Design | |
| Footwell Drains and Deck Mats | |
| Tow Hook Included | |
| Mold‑free Battery Maintenance | |
| Onboard Display | |
| Connext 4.3" Screen with Fuel Gauge | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW260061 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP SVHO™ | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0302G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 758 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen: 4.3 |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 758 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.