
Contact for Price
Main Channel Marina | Syracuse, Indiana
Experience the 2025 Sea‑Doo GTI SE, where adventure meets comfort and convenience on every ride.
The GTI SE delivers bigger, better family fun with added comfort features such as a boarding ladder, touring seat, variable trim control, and optional 100 W Bluetooth premium audio. Every detail is designed to make water ...
[read more]Experience the 2025 Sea‑Doo GTI SE, where adventure meets comfort and convenience on every ride.
The GTI SE delivers bigger, better family fun with added comfort features such as a boarding ladder, touring seat, variable trim control, and optional 100 W Bluetooth premium audio. Every detail is designed to make water adventures easier for everyone.
Both engines use Advanced Combustion Efficiency (ACE) technology for reliable performance and great fuel economy.
The GTI hull is built with Polytec™ material, giving the watercraft a playful yet predictable feel. This lightweight construction enhances speed and efficiency while offering superior scratch resistance compared to fiberglass.
Only on Sea‑Doo, iBR allows quicker stops for peace of mind and improved maneuverability in tight spots like marinas or boat ramps. The system is recognized by the U.S. Coast Guard as a safety enhancement.
Easily adjust handling with VTS via the handlebar, tailoring performance to rider preference, water conditions, and passenger load.
| Location | Syracuse, Indiana |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2025 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | GTI SE 130 iBR |
| Length | 12’ 0” (3.66 m) |
| Width | 49.2” (1.25 m) |
| Height | 44.9” (1.14 m) |
| Fuel Type | 87 octane |
| Dry Weight | 741 lb / 336 kg |
| Status | Available |
| Location | Syracuse, Indiana | |
| Condition | New | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTI™ SE 130 iBR | |
| Length | 12' 0" | |
| Fuel Type | 87 octane | |
| Dry Weight | 741 lb / 336 kg | |
| Status | Available | |
| Width | 49.2" / 125 cm | |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Length | 12ft 0in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.