$15,250.00
Marine World | Wichita, Kansas
Yamaha WaveRunner GP SVHO Audio – 2024
The 2024 Yamaha WaveRunner GP SVHO is the premier choice for riders who demand race‑ready performance and premium audio entertainment on a personal watercraft.
Yamaha WaveRunner GP SVHO Audio – 2024
The 2024 Yamaha WaveRunner GP SVHO is the premier choice for riders who demand race‑ready performance and premium audio entertainment on a personal watercraft.
The optional factory‑installed audio package features twin 4.5‑inch waterproof marine speakers with a 50 W per channel amplifier, an intuitive control pad, and a low‑voltage regulator that protects the battery while delivering high‑quality sound.
The Connext® touchscreen offers Drive Control for customizing performance settings, displays all essential metrics, and includes security mode to prevent unauthorized use.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | Used – 9 mi Odometer |
| Year | 2024 |
| Make & Model | Yamaha WaveRunner GP SVHO Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine Details | |
| Type | Supercharged 4‑Cylinder, 4‑Stroke SVHO |
| Displacement | 1812 CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 131.9″ |
| Width | 48.8″ |
| Height | 47.2″ |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Weight & Color Options | |
| Dry Weight | 754 lb |
| Colors Available | Racing Blue, Black |
| Additional Features | |
| Pump Type | 160mm High‑Pressure Jet Pump |
| Saddle & Seat Design | Enhanced knee grip and rider comfort |
| Condition | USED | |
| Year | 2024 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | GP SVHO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| Odometer | 9 mi |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 131.9" |
| Width | 48.8" |
| Height | 47.2" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 754 lbs |
| Color | |
| Colors | Racing Blue,Black |
| Features | |
| Pump Type | 160mm High-pressure |
| Dry Weight | 754 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.