
$8,799.00
Marine World | Wichita, Kansas
The 2026 Sea‑Doo Spark is the ultimate personal watercraft for two riders, delivering effortless fun on any body of water.
The 2026 Sea‑Doo Spark is the ultimate personal watercraft for two riders, delivering effortless fun on any body of water.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | Spark for 2 – Rotax 900 ACE–90 CONV with iBR |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | Rotax 900 ACE – 90 |
| Power Output | 90 hp |
| Dimensions (inches / cm) | |
| Length | 111″ / 283 cm |
| Width | |
| Height | 41.6″ / 106 cm |
| Capacity & Storage | |
| Seating Capacity | 2 riders |
| Fuel Tank | 7.9 US gal (30 L) |
| Storage Bin | 11.8 gal (44.7 L) with optional front bin |
| Weight & Build | |
| Dry Weight | 432 lb (196 kg) |
| Hull Material | Spark hull – Polytec® composite |
| Electrical Features | |
| Display | 4.5‑inch digital gauge panel |
| Warranty | |
| Coverage | 1‑year limited warranty from BRP |
The 2026 Sea‑Doo Spark blends power, comfort and advanced safety tech into a compact package that’s ready for spontaneous adventures. Perfect for lakes, rivers or coastal waters, this personal watercraft lets you experience the thrill of high-speed fun while staying light on your tow vehicle.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Spark™ for 2 Rotax® 900 ACE™- 90 CONV with IBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 900 ACE™ - 90 |
| Engine Power | 90 HP |
| Dimensions | |
| Length | 111" / 283 cm |
| Width | 46" / 117 cm |
| Height | 41.6" / 106 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 7.9 US gal / 30 L |
| Storage Capacity | 11.8 US Gal / 44.7 L (includes optional front bin) |
| Weights | |
| Dry Weight | 432 lb / 196 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | Convenience Package with iBR |
| Hull Type | Spark® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 432 lb / 196 kg approx. |
| Max Persons | 2 |
| Engine Power | 90 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.