
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Discover the brand‑new 2026 Sea‑Doo GTi SE 130 iBR Personal Watercraft – a top‑tier PWC engineered for adventure, comfort and performance on any waterway.
Discover the brand‑new 2026 Sea‑Doo GTi SE 130 iBR Personal Watercraft – a top‑tier PWC engineered for adventure, comfort and performance on any waterway.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make/Model | Sea‑Doo GTI SE 130 iBR |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (PWC) |
| Condition | New |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | 1630 ACE™ – 130 HP |
| Power Output | 130 horsepower |
| Dimensions (inches / cm) | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacity & Weight | |
| Seating Capacity | 3 passengers |
| Fuel Capacity | 18.5 US gallons / 70 L |
| Storage Capacity | 40.3 US gallons / 152.8 L |
| Dry Weight | 741 lb / 336 kg |
| Features & Electronics | |
| Display | 4.5‑inch digital gauge panel |
| Amenities | iBR, iDF, large swim platform with LinQ attachment points |
| Warranty & Support | |
| Coverage | 1‑year BRP limited warranty on the watercraft |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA130 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTI™ SE 130 iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV45712B626 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 130 |
| Engine Power | 130 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 741 lb / 336 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | iBR & iDF |
| Hull Type | GTI® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 741 lb / 336 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 130 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.