
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Discover the brand‑new Sea‑Doo GTX 230 Tech, a 2026 personal watercraft designed for exhilarating performance and ultimate comfort.
Discover the brand‑new Sea‑Doo GTX 230 Tech, a 2026 personal watercraft designed for exhilarating performance and ultimate comfort.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | GTX 230 Tech, Audio, iDF, iBR |
| Engine & Performance | |
| Power | 230 HP |
| Dimensions (inches/centimeters) | |
| Length | 135.9 / 345.1 |
| Width | 49.2 / 125 |
| Height | 44.9 / 114 |
| Capacity & Storage | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage | 26.1 US gal (98.9 L) |
| Weight & Hull | |
| Dry Weight | 829 lb (376 kg) |
| Hull Type | ST3® Fiberglass |
| Electrical Features | |
| LCD Display | 7.8‑inch Color with Tech Package functions |
| Warranty | |
| Coverage | One year limited warranty on the watercraft. |
This PWC blends premium comfort, refined performance and bold design. Whether you’re chasing long-distance adventures, towing sports gear or enjoying family fun in the sun, the Sea‑Doo GTX offers unmatched stability, supercharged torque and a plush ride that feels like every trip is a weekend escape.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA125 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTX™ 230 Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV25806K526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135,9" / 345,1 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 829 lb / 376 kg |
| Electric | |
| Gauges | 7.8 in. Color LCD Display (With Tech package) |
| Features | |
| Features | Tech Package, audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 829 lb / 376 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.