
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
2026 Yamaha GP HO™ Personal Watercraft with Factory‑Installed Audio – Now Available for Purchase
2026 Yamaha GP HO™ Personal Watercraft with Factory‑Installed Audio – Now Available for Purchase
The GP HO features a single, pull‑away throttle that lets you shift between forward, neutral and reverse with ease. The integrated Connext® helm system displays all key functions on a 4.3” screen while providing an optional security mode to keep the craft safe from unauthorized use.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | GP HO™ with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine & Performance | |
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length | 11′ 0″ |
| Width | 4′ 1″ |
| Height | 3′ 11″ |
| Capacities (gal) | |
| Fuel | 18.5 gallons |
| Storage | 28.4 gallons |
| Weight & Capacity | |
| Dry Weight | 714 lb |
| Sitting Capacity | 1–3 persons |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext® 4.3” screen |
| Molded Cooler Storage in Bow, Dual Mirrors, Watertight USB & 12 V Outlet with Accent Lighting, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑free Battery. | |
Experience a personal watercraft that blends power, technology and style. The 2026 Yamaha GP HO™ offers an unbeatable combination of high performance, advanced safety features and premium audio – all ready to take you where the sea takes your heart.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YD294 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | GP HO™ with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0723K526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11' |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 714 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen: 4.3 |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 714 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.