
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
New, 2026 model year, perfect for families and solo riders alike.
| Vehicle Information | |
|---|---|
| Stock Number | YD261 |
| Make & Model | Yamaha Jetblaster DLX 3‑Up |
| VIN | YAMA0042L526 |
| Engine Details | |
| Type | TR-1 Yamaha Marine Engine, 3‑cylinder, 4‑stroke |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular unleaded gasoline |
| Dimensions & ... | |
New, 2026 model year, perfect for families and solo riders alike.
| Vehicle Information | |
|---|---|
| Stock Number | YD261 |
| Make & Model | Yamaha Jetblaster DLX 3‑Up |
| VIN | YAMA0042L526 |
| Engine Details | |
| Type | TR-1 Yamaha Marine Engine, 3‑cylinder, 4‑stroke |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular unleaded gasoline |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 9′9″ (295 cm) |
| Width | 3′9″ (115 cm) |
| Height | 3′8″ (112 cm) |
| Fuel Capacity | 13.2 gal (50 L) |
| Storage Capacity | 3.5 gal (14 L) |
| Performance & Features | |
| Sit‑up capacity | 1–3 persons |
| Towing mirrors | Dual, meeting state towing requirements |
| Amenities | Glove box, water‑resistant under‑seat storage, deck mats, maintenance‑free battery, LCD fuel gauge |
| Rear step | Foldable reboarding step for easy exit after a swim |
| Operating System | |
| Throttle Control | RiDE® system – one pull to switch forward, neutral or reverse smoothly |
| Deck Mat | Hydro‑Turf premium padded mat for comfort during reboarding |
| Weight & Storage | |
| Dried weight | 597 lb (271 kg) |
| Oil Capacity | 3.4 L |
The 2026 Yamaha Jetblaster DLX 3‑Up combines affordability, comfort and versatility in a single package. Designed for both solo riders and families, it offers easy reboarding, efficient fuel consumption, and reliable towing mirrors that meet all regulations.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YD261 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | JetBlaster DLX 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA0042L526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 3.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 597 lbs |
| Features | |
| Features | Glove Box | Water-resistant Under-seat Storage | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Dry Weight | 597 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.