Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
The newest Yamaha Jetblaster PRO 3‑Up personal watercraft delivers a fresh riding experience with advanced features that set it apart from the competition.
The newest Yamaha Jetblaster PRO 3‑Up personal watercraft delivers a fresh riding experience with advanced features that set it apart from the competition.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 0801086 |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha |
| Model | Jetblaster PRO 3-Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine & Performance | |
| Type | TR‑1 High Output, 4‑stroke, 3‑cylinder marine engine (1049 cc) |
| Fuel Type | Regular unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 9′ 9″ |
| Width | 3′ 9″ |
| 3′ 10″ | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 1.5 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weight & Fuel System | |
| Dried Weight | 545 lb |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Features Summary | |
| Connext Screen (in) | 4.3″ display with security mode, drive control X(2step), low RPM mode |
| Water‑resistant Under‑Seat Storage | Yes |
| Reboarding Step & Foot Chocks | Included |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen display |
This 2025 Yamaha Jetblaster PRO 3‑Up is engineered for riders who demand performance, safety and comfort in a single personal watercraft platform.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0801086 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | Jetblaster PRO 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Seated | |
| VIN | US-YAMA0746A525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 545 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 545 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.