Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
The 2026 Yamaha WaveRunners FX Cruiser HO is the latest in high‑performance personal watercraft, engineered for speed and comfort on every wave.
The 2026 Yamaha WaveRunners FX Cruiser HO is the latest in high‑performance personal watercraft, engineered for speed and comfort on every wave.
| General Information | |
| Status | New |
|---|---|
| Stock Number | 0812380 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | FX Cruiser HO |
| Engine & Drive | |
| Type | 4‑Cylinder, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine (1898 cc) |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11′9″ |
| Width | 4′2″ |
| Height | 4 ft (1.2 m) |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Features & Extras | |
| Audio System | Factory‑Installed Yamaha Speakers |
| Display | 7″ Touchscreen Connext Screen (GPS Ready) |
| Maneuvering Assist | Reverse Assist Mode, Dual Mirrors |
| Storage & Comfort | Molded Cooler Storage in Bow, Deck Mats, Footwell Drains |
| Electrical Features | Water‑tight USB & 12 V Outlet with Accent Lighting, Maintenance‑free Battery |
| Seating Capacity | |
| 1–3 Persons | |
The 2026 Yamaha WaveRunners FX Cruiser HO blends robust performance, advanced technology, and rider comfort into one sleek package. Whether you’re cruising solo or sharing the ride with friends, this watercraft delivers a thrilling experience on every wave.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0812380 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX Cruiser® HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA3520G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Drivetrain | |
| Drive Control | Enhanced(GPS) |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' (1.2 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 838 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 7 (Touchscreen) | Factory Installed Yamaha Audio System | Reverse Assist Mode | | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Gauges | Fuel: Connext Screen |
| Dry Weight | 838 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.