
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Deluxe is the ultimate personal watercraft for riders who demand performance, comfort and premium audio without breaking the bank.
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Deluxe is the ultimate personal watercraft for riders who demand performance, comfort and premium audio without breaking the bank.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 0802302 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | VX Deluxe with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Fuel Capacity: 18.5 gal | Storage Capacity: 30.1 gal | Seating Capacity: 1‑3 persons | |
| Weight & Features | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Additional Features | Factory‑Installed Audio System, Molded Bow Cooler Storage, Dual Mirrors, Water-Resistant Under‑Seat Storage, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance-Free Battery |
This 2026 Yamaha WaveRunner VX Deluxe combines advanced technology with rugged reliability for the modern watercraft enthusiast. Its blend of high performance and premium audio makes every ride unforgettable.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0802302 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Deluxe with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA0202K526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Factory Installed Yamaha Audio System | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.