
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
The Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3-Up delivers comfort and convenience in a compact, budget-friendly package. Designed for both family fun and performance, this personal watercraft (PWC) offers standout features that make every ride smooth and enjoyable.
The Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3-Up delivers comfort and convenience in a compact, budget-friendly package. Designed for both family fun and performance, this personal watercraft (PWC) offers standout features that make every ride smooth and enjoyable.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 0801480 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | JetBlaster DLX 3‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine & Powertrain | |
| Type | TR-1 Yamaha Marine Engine – 3-cylinder, 4-stroke |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 9' 9" |
| Width | 3' 9" |
| 3' 8" | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 3.5 gal |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Weight & Storage | |
| Dry Weight | 597 lb |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Additional Features | |
| Glove Box / Water‑Resistant Under‑Seat Storage | |
| Deck Mats & Maintenance-Free Battery | |
| Fuel Gauge Type | LCD Display |
| Vehicle Identification Number (VIN) | |
| US-YAMA1860I526 | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0801480 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster DLX 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | US-YAMA1860I526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 3.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 597 lbs |
| Features | |
| Features | Glove Box | Water-resistant Under-seat Storage | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Dry Weight | 597 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.