
Contact for Price
Lake Hill Motors & Marine | Hill Motors & Marine | Lake, Mississippi
2026 Yamaha WaveRunners VX Cruiser with Audio – Premium Features at an Affordable Price
2026 Yamaha WaveRunners VX Cruiser with Audio – Premium Features at an Affordable Price
| General Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 0801058 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | VX Cruiser with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11′1″ |
| Width | 4′1″ |
| Height | 3′11″ |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Weight & Seating | |
| Dry Weight | 686 lb |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Additional Features | Factory Installed Yamaha Audio System, Molded Cooler Storage in Bow, Multi-Mount System, Dual Mirrors, Water‑Resistant Under-Seat Storage, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance-Free Battery |
| Identification | |
| VIN | US-YAMA1638I526 |
| Odometer | 0 hours |
Discover the 2026 Yamaha WaveRunners VX Cruiser and elevate your water adventures with top‑tier audio, smart controls, and rugged reliability.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 0801058 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA1638I526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Factory Installed Yamaha Audio System | Molded Cooler Storage in Bow | Multi-Mount System | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.