
$12,750.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser with Audio – Experience the Ultimate Personal Watercraft Ride
The 2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser is engineered for performance, comfort, and high‑quality sound. Equipped with factory-installed audio speakers that withstand marine conditions, this model delivers a premium listening experience while you cruise ...
[read more]2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser with Audio – Experience the Ultimate Personal Watercraft Ride
The 2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser is engineered for performance, comfort, and high‑quality sound. Equipped with factory-installed audio speakers that withstand marine conditions, this model delivers a premium listening experience while you cruise across the water.
The 2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser with Audio combines robust engineering, user-friendly controls, and premium audio to deliver an unmatched watercraft experience. Ideal for both recreational riders and seasoned enthusiasts seeking a versatile and dependable personal water vehicle.
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 690 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 690 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.