
$12,500.00
Surf City Marina Sales & Service | Surf City Marina | Ship Bottom, New Jersey
The 2025 Yamaha WaveRunner VX Deluxe is the ultimate personal watercraft for riders who want top‑performance and premium audio on every ride.
The 2025 Yamaha WaveRunner VX Deluxe is the ultimate personal watercraft for riders who want top‑performance and premium audio on every ride.
The 1049 cc, three‑cylinder, four‑stroke TR‑1 High Output engine delivers exceptional power while keeping fuel consumption low. It’s known for its reliability in demanding marine environments.
| Vehicle Overview | |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | VX Deluxe with Audio |
| Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine Specifications | |
|---|---|
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (L×W×H) | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity (under‑seat) | 30.1 gal |
| Weight & Seating | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Seating Capacity | Up to 3 persons |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge | LCD display |
| Other Highlights | Molded cooler storage, dual mirrors, water‑resistant under-seat compartments, footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance-free battery. |
The 2025 Yamaha WaveRunner VX Deluxe combines advanced audio technology with robust performance and thoughtful amenities to deliver an unmatched riding experience. Whether you’re cruising the lake or tackling waves, this watercraft is engineered for excitement and reliability on every adventure.
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Deluxe with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.