
$21,599.00
Buckeye Sports Center | Peninsula, Ohio
The 2026 Yamaha WaveRunners FX Cruiser SVHO redefines waterborne performance and comfort.
This model comes with factory‑installed Yamaha audio speakers designed for marine durability. The high‑quality sound remains clear even at top speeds or when waves splash, allowing you to enjoy music while riding.
The 2026 Yamaha WaveRunners FX Cruiser SVHO redefines waterborne performance and comfort.
This model comes with factory‑installed Yamaha audio speakers designed for marine durability. The high‑quality sound remains clear even at top speeds or when waves splash, allowing you to enjoy music while riding.
Switch effortlessly between forward, neutral, and reverse by pulling the throttle. This system delivers smoother deceleration, easier reversing, and safer docking.
The color‑matched two‑tone deck mats are cut to fit precisely, offering a comfortable grip while enhancing the aesthetic of your WaveRunner.
The 1.8‑liter supercharged Super Vortex High Output Marine engine delivers unmatched power and torque, surpassing any previous WaveRunner models.
| Year: | 2026 |
| Make & Model: | Yamaha WaveRunners FX Cruiser SVHO |
| Engine: | 1.8L Supercharged (1800 cc) |
| Length: | 11' 9" |
| Width: | 4' 2" |
| Height: | 4' |
| Dry Weight: | 875 lbs |
| Propulsion: | Jet Drive |
| Hull Material: | Fiberglass/Composite |
| Fuel Type: | Gasoline |
This Yamaha WaveRunner delivers unmatched performance, advanced technology, and superior comfort for the modern water enthusiast.
| Sale Price | $21,599.00 | |
| Location | Peninsula | |
| Condition | New | |
| Availability | In Stock | |
| Stock Number | N26158 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX Cruiser SVHO® | |
| Color | WHITE | |
| Engine | 1800 CC 1.8L SUPERCHARGED | |
| Length | 11' 9" | |
| Propulsion | Jet Drive | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 875 lbs | |
| Status | Available | |
| Width | 4'2" | |
| Height | 4' |
| Length | 11ft 9in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.