
Contact for Price
Bay Marine and Sports Center | Horseshoe Bay, Texas
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO delivers a blend of performance, comfort and convenience for the ultimate water‑sports experience.
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO delivers a blend of performance, comfort and convenience for the ultimate water‑sports experience.
| Vehicle Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make & Model | Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine | |
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities (gal) | |
| Fuel Capacity | 18.5 |
| Storage Capacity | 30.1 |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Weights (lbs) | |
| Dry Weight | 783 |
| Additional Features | |
| AUDIO & USB Ports | Molded cooler storage, dual mirrors, watertight construction with 12 V outlet and accent lighting. |
| Comfort & Safety | Footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance‑free battery. |
| Display | Connext screen fuel gauge. |
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO combines robust engineering with user‑friendly features to ensure a safe, enjoyable ride on any body of water. Its advanced control systems and thoughtful storage options make it the ideal choice for both casual enthusiasts and seasoned riders alike.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YAMA2156J | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2156J526 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 783 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.