$11,999.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
The 2025 Yamaha VX Cruiser is now available equipped with factory‑installed, high‑performance Yamaha audio speakers that deliver clean sound and exceptional durability in harsh marine conditions.
The 2025 Yamaha VX Cruiser is now available equipped with factory‑installed, high‑performance Yamaha audio speakers that deliver clean sound and exceptional durability in harsh marine conditions.
| Condition: | New |
| Stock Number: | Y0291-P |
| Year: | 2025 |
| Make: | Yamaha |
| Model: | VX Cruiser with Audio |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft |
| Category: | 3‑Passenger |
| Engine Details | |
| Type: | TR-1 High Output, 3‑Cylinder, 4‑Stroke Marine Engine (1049 cc) |
| Fuel Type: | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacity | |
| Length: | 11'1" |
| Width: | 4'1" |
| Height: | 3'11" |
| Fuel Capacity: | 18.5 gal |
| Storage Capacity: | 30.1 gal |
| Weight & Seating | |
| Dry Weight: | 690 lbs |
| Seating Capacity: | Up to 3 persons |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge: | LCD display |
| Description: | Molded bow cooler storage, dual mirrors, watertight USB & 12 V outlet with accent lighting, footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance‑free battery. |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | Y0291-P | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VX Cruiser® with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA0291J425 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 690 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 690 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.