
$21,149.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
The 2026 Sea‑Doo Explorer Pro redefines long‑range adventures on the water. Designed as a touring personal watercraft, it pairs powerful performance with thoughtful storage and smart technology to make every journey memorable.
The 2026 Sea‑Doo Explorer Pro redefines long‑range adventures on the water. Designed as a touring personal watercraft, it pairs powerful performance with thoughtful storage and smart technology to make every journey memorable.
| Engine & Performance | |
| Type | 1630 ACE™ – 230 |
| Power | 230 hp |
| Dimensions (in) | |
| Length | 146.8” / 373 cm |
| Width | 49.6” / 126 cm |
| Height | 55.5” / 140 cm |
| Capacities (litres) | |
| Fuel | 70 L |
| Cargo + Explorer Bag | 198.9 L* |
| Weight & Hull | |
| Dry weight | 416 kg (917 lb) |
| Hull material | Fiberglass ST3® |
| On‑board Technology | |
| Display | 10.25” touchscreen with iBR, iDF and optional audio integration |
*Total storage includes the LinQ Explorer Bag.
The 2026 Explorer Pro is ready to take you farther than ever before—whether exploring new horizons or spending quality time with friends and family. Its blend of power, comfort, and smart design makes it a top choice for any water‑craft enthusiast looking for reliable performance on the open sea.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B38122 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Explorer Pro® 230 | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV38122A626 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 146.8" / 373 cm |
| Width | 49.6" / 126 cm |
| Height | 55.5'' / 140 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 52.3 US gal / 198.9 L* (*Total storage capacity includes LinQ Explorer Bag) |
| Weights | |
| Dry Weight | 917 lb / 416 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display |
| Features | |
| Features | iBR, iDF and audio in option |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 917 lb / 416 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.