$22,199.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
Discover the pinnacle of personal watercraft performance with the 2026 Yamaha FX Limited SVHO®. Engineered for power, durability, and premium rider experience, this model redefines speed on the waves.
Discover the pinnacle of personal watercraft performance with the 2026 Yamaha FX Limited SVHO®. Engineered for power, durability, and premium rider experience, this model redefines speed on the waves.
| General Information | |
| Condition: | New |
| Stock Number: | Y1328 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Yamaha |
| Model: | FX Limited SVHO |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft |
| Category: | 3‑Passenger |
| Engine Details | |
| Engine Type: | Supercharged 4‑cylinder, 4‑stroke Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement: | 1812 cc |
| Fuel Type: | Pert Premium Unleaded |
| Dimensions (L × W × H) | |
| Length: | 11′9″ |
| Width: | 4′2″ |
| Height: | 4′0″ |
| Capacities | |
| Fuel Capacity: | 18.5 gal |
| Storage Capacity: | 44.5 gal |
| Seating Capacity: | 1‑3 persons |
| Oil Capacity: | 3.7 L |
| Weight | |
| Dry Weight: | 877 lbs |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type: | Connext Screen 7 Touchscreen |
| Other Highlights: | Molded Bow Cooler Storage, Dual Mirrors, Watertight USB & 12V Outlet with Accent Lighting, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑Free Battery |
The 2026 Yamaha FX Limited SVHO® combines cutting‑edge power with thoughtful design to deliver an unparalleled personal watercraft experience. Whether you’re chasing speed or enjoying a relaxed ride on calm waters, this model offers the performance and comfort that only Yamaha can provide.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | Y1328 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | FX® Limited SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA1328I526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 877 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 877 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.