$14,899.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
Experience the 2026 Yamaha VX Cruiser HO with factory‑installed audio speakers that deliver crystal clear sound while riding at high speeds or navigating splashing waves.
Experience the 2026 Yamaha VX Cruiser HO with factory‑installed audio speakers that deliver crystal clear sound while riding at high speeds or navigating splashing waves.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | Y1666 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | VX Cruiser HO |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | US-YAMA1666K526 |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Description | Molded cooler storage in bow, dual mirrors, watertight with USB & 12V outlet and accent lighting, footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance‑free battery. |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | Y1666 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VX Cruiser® HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA1666K526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 783 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.