$13,499.00
Redline Powersports | Redline Commonwealth | Prince George, Virginia
Meet the 2026 Yamaha VX® Deluxe, a premium personal watercraft that delivers high performance without breaking your budget.
Meet the 2026 Yamaha VX® Deluxe, a premium personal watercraft that delivers high performance without breaking your budget.
The Yamaha VX Deluxe is a versatile three‑passenger watercraft designed for fun on the water. It features a 3-cylinder, 4-stroke TR-1 high output marine engine with a displacement of 1049 cc. The vehicle runs on regular unleaded fuel and comes equipped with an LCD fuel gauge.
| Engine | |
|---|---|
| Type | 3‑Cylinder 4-Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors, Water-resistant Under-seat Storage, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance-free Battery |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | Y2226 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VX® Deluxe | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | US-YAMA2226K526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.