Contact for Price
M & J Marine | M & J Marine | Mosinee, Wisconsin
The 2026 Yamaha WaveRunners VX Limited HO is a premium personal watercraft designed for power, comfort and durability. With its high‑output 1.9 L marine engine, advanced audio system, and intuitive controls it delivers an unmatched riding experience on any body of water.
The 2026 Yamaha WaveRunners VX Limited HO is a premium personal watercraft designed for power, comfort and durability. With its high‑output 1.9 L marine engine, advanced audio system, and intuitive controls it delivers an unmatched riding experience on any body of water.
The 1.9 L (1898 cc) 4‑stroke Yamaha marine engine delivers rapid acceleration and top speeds that rival flagship models from competing brands. The powertrain is paired with a reliable fuel system, providing an 18.5‑gallon capacity for extended adventures.
This Yamaha WaveRunner offers a blend of performance, comfort and safety. Its robust engine, advanced controls and thoughtful storage options make it ideal for both recreational riders and seasoned watercraft enthusiasts who demand reliability on every ride.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 17064 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Limited HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0636L526 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 798 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 4.3 in |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 798 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.