
$13,899.00
Vetesnik Power Sports | Richland Center, Wisconsin
The 2026 Sea‑Doo GTI SE 170 iBR delivers the largest platform in its class, giving you room to ride comfortably and explore every waterway with confidence.
The 2026 Sea‑Doo GTI SE 170 iBR delivers the largest platform in its class, giving you room to ride comfortably and explore every waterway with confidence.
The GTI SE is perfect for family rides, tow sports, or solo exploration. Its versatile platform supports a variety of activities without sacrificing comfort or performance.
| Vehicle Details | |
|---|---|
| Make | Sea‑Doo |
| Model | GTI SE 170 iBR |
| Year | 2026 |
| Status | New & Available |
| Performance | |
| Engine Power | 170 hp (iBR) |
| Transmission | 30‑speed manual |
| Propulsion | Jet Drive |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 49.2 in (125 cm) |
| Height | 44.9 in (114 cm) |
| Dry Weight | 741 lb (336 kg) |
| Construction & Features | |
| Molded Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Platform Capacity | Up to 3 passengers + accessories via LinQ points |
If you’re looking for a watercraft that combines size, performance, and versatility, the 2026 Sea‑Doo GTI SE is ready to take your next adventure.
| Sale Price | $13,899.00 | |
| Location | Richland Center, Wisconsin | |
| Condition | New | |
| Stock Number | 6545B | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTI™ SE 170 iBR | |
| HIN | YDV55763C626 | |
| Color | BLK / GRN | |
| Engine | 1630 ACE - 130 | |
| Length | 10' 10" | |
| Beam | 3.7 | |
| Horsepower | 130 | |
| Transmission | 30TH | |
| Propulsion | Jet Drive | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Dry Weight | 741 lb / 336 kg | |
| Status | Available | |
| Width | 49.2" / 125 cm | |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Length | 10ft 10in |
| Beam | 3ft 0in |
| Engine Power | 130 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.