$13,499.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, Wisconsin
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO delivers a personalized riding experience with factory‑installed high‑quality audio speakers that blend durability and superior sound. This watercraft is engineered for comfort, convenience, and performance.
The 2026 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO delivers a personalized riding experience with factory‑installed high‑quality audio speakers that blend durability and superior sound. This watercraft is engineered for comfort, convenience, and performance.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 2905 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha Waverunners |
| Model | VX Deluxe |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| Engine Details | |
| Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Extras | Molded cooler storage in bow, dual mirrors, water‑resistant under-seat storage, footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance-free battery. |
The Yamaha WaveRunner 2026 VX Cruiser HO is a high-performance personal watercraft that combines advanced technology with everyday practicality. Whether you’re exploring lakes or navigating coastal waters, this model offers reliable power, intuitive controls, and ample storage for an unforgettable riding experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2905 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Waverunners | |
| Model | VX® Deluxe | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2026H526 | |
| Engine Hours | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 686 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 686 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.