$16,699.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, Wisconsin
The 2026 Yamaha VX Limited HO is the ultimate choice for riders who demand performance and comfort on every adventure. Designed with a powerful 1.9‑liter high output engine, this watercraft delivers instant acceleration and thrilling top speeds that rival flagship models from competing brands.
The 2026 Yamaha VX Limited HO is the ultimate choice for riders who demand performance and comfort on every adventure. Designed with a powerful 1.9‑liter high output engine, this watercraft delivers instant acceleration and thrilling top speeds that rival flagship models from competing brands.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 2935 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | VX Limited HO |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Engine | |
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9L High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal (Regular Unleaded) |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Weight & Seating | |
| Dry Weight | 798 lbs |
| Seating Capacity | 3 persons (1‑pilot) |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext 4.3" screen |
| Other Highlights | Dual mirrors, watertight USB & 12V outlet with accent lighting, footwell drains, tow hook, maintenance‑free battery. |
The Yamaha VX Limited HO is engineered for riders who want a blend of power, reliability and user-friendly features. Whether you’re cruising on calm waters or tackling waves at speed, this personal watercraft delivers an unmatched riding experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2935 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VX® Limited HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0035I526 | |
| Engine Hours | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 798 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 4.3 in |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 798 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.